הקשר בין אוטיזם ורגישות לפרבנים

בעשרות השנים האחרונות כמעט בכל מוצרי הקוסמטיקה ובחלק מהמזונות נעשה שימוש בפרבנים. ככל שהזמן חלף ועם התגברות המודעות החלו יצרנים רבים לציין ולהבליט על מוצריהם כי הם אינם כוללים פרבנים.

ילדים רבים המאובחנים כלוקים באוטיזם  נוטים בזמן מקלחת להילחץ, לבכות, לצעוק ולגלות התנגדות לחפיפת הראש או לסיבון הגוף.  למתבונן מהצד התנהגות זו עלולה להראות מוזרה, אולם קיומה נובע עלול לנבוע מסיבה הגיונית.

מעבר לבעיות בעיבוד החושי, לרגישות תחושתית למגע ולטמפרטורת המים, נוכחותם של פרבנים (חומרים כימיים המצויים בדטרגנטים) עלולה להוות את הסיבה להתנהגות זו.

פרבנים (Parabens) הינם קבוצת חומרים משמרים הנפוצים מאוד במוצרי קוסמטיקה כשמפו, מרככי שיער, סבונים ואבקות כביסה ומבחינה כימית מהווים אסטרים של 4 Hydroxybenzoic acid.

רגישות לפרבנים – מהי השפעתם השלילית?

חלק מהילדים עשויים להיות בעלי רגישות יתר לפרבנים אל מול אחרים והדבר עלול לנבוע בין השאר מרקע גנטי שונה המאפיין כל אדם. כאשר קיימת רגישות, חומרים אלה גורמים ל Irritation (גירויים בעור, בעיניים ולדלקות עור) ומסבים לילדים הסובלים מרגישות לפארבנים לחוסר נוחות מוחלט וסבל רב.

כיצד ניתן לאתר באמצעות בדיקת מעבדה רגישות לפרבנים?

יש לבדוק בבדיקת שתן לאיתור חומצות אורגניות את המרקר 4 hdroxybenzoic acid שהינו חומצה בנזואית המהווה בסיס לסינתזת אסטרים של החומצה, הידועה כפרבנים. רמות מוגברות של החומצה מהוות מרקר לרגישות לפרבנים, במקרה זה יש להימנע ממוצרי קוסמטיקה המכילים פרבנים.

לסיכום: סבלם של ילדים המאובחנים על הרצף בזמן מקלחת אינו מדומה ועלול לנבוע מאינטראקציות של עור הגוף עם פרבנים הגורם לסבל רב. איתור המרקר המתאים והימנעות במידת הצורך משימוש במוצרים המכילים חומרים אילו, יסייע רבות להפחתת הסבל בקרב הילדים והפחתת התסכול של ההורה.

למידע נוסף ומקיף אודות רגישות לפרבנים לחץ כאן:

מידע נוסף:

הבהרה משפטית – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

אוטיזם | רגישות לפארבנים