מאת: טלי אנגור – רוקחת וכימאית | פורסם 05/07/20


 

אכילה סלקטיבית מתאפיינת בצריכת מגוון מצומצם של מזונות הנבחרים ע"י הילד לפי סוג, צבע, טקסטורה ומרקם ספציפי מחד ובהימנעות או סירוב כמעט מוחלט לאכול מאכלים אחרים מאידך. אכילה סלקטיבית מהווה תסמין שכיח בקרב ילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי והורים רבים מתארים כי ילדם נוטה לתזונה המתמקדת בעיקר בפחמימות פשוטות וסוכרים.

אכילה סלקטיבית

גורמים אפשריים לאכילה סלקטיבית:

 1. קשיים חושיים: רגישות יתר למגע, המכונה גם דפנסיביות אורלית. בשל כך, המרקם ומידת הסמיכות של מזון כגון דייסה, אורז או עוף עלולים להיות בלתי נסבלים. לעומת זאת תת תחושתיות לטעם עלולה לגרום לילד להשתוקק למזונות חמוצים ומלוחים.
 2. קשיים מוטורים הנובעים מעיבוד לקוי של השרירים (המערכת הפרופרציוטיבית) או כישורים מוטוריים אורליים לקויים המשפיעים לרעה על לעיסה ואכילת מזון מוצק, טעימת מזון חדש, עיכול המזון ועוד.
 3. קשיים במערכת הוסטיבולרית מקשים על עיבוד נכון של תחושת המרחב ועל היכולת לשבת על כיסא מול שולחן.
 4. בעיות פיזיולוגיות במעיים כדוגמת ריפלוקס העלול לגרום לחוסר תיאבון.
 5. רגישות למזונות כגלוטן, קזאין, ביצים ,סויה או כל חלבון אחר שאינו מתעכל בשלמותו עלולה לגרום לנפיחות, כאבי בטן, שלשולים או עצירויות.
 6. מחסור באבץ וברזל הגורם להפרעת אכילה המוכרת בשם פיקה (PICA) והמאופיינת באכילת חומרים בלתי אכילים כגון:
 • גאופגיה-אכילת חול ולכלוך.
 • פרופגיה-אכילת ברזל.
 • ליטופגיה-אכילת אבנים.
 • קופגיה-אכילת צואה.
 • טריכופגיה-אכילת שיער.
 • אכילת חומרים אחרים כגון נייר, חרקים וגפרורים.

7.       תחומי עניין מצומצמים הגורמים לאכילה סלקטיבית בשל:

 • מחסור בסרוטונין המהווה נוירוטרנסמיטור המשפיע על תחושת התיאבון.
 • קשיי תקשורת: ילדים רבים אינם מצליחים להתבטא כאשר הם רעבים, שבעים או כאשר הם אינם אוהבים מזון מסוים.
 • פחד נפשי מהתנסות אכילת מאכלים חדשים.

אבץ והשפעתו על הפרעות אכילה

רמות נמוכות של המינרל אבץ משפיעות על חוש הטעם ועל התיאבון וקשורות באופן ישיר להפרעות אכילה.

נטילת אבץ, כאשר קיים מחסור, מהווה פתרון יעיל ונחשב כפתרון בדרגת יעילות B לטיפול בהפרעות אכילה לפי הקווים המנחים לטיפול תרופתי של ההתאחדות העולמית לארגונים בתחום הפסיכיאטריה הביולוגית.

(WFSBP – World Federation of Societies of Biological Psychiatry).

ניתן להעלות את רמות האבץ באמצעות תוסף תזונה, אולם בטרם נטילתו חובה לבדוק באם קיים מחסור באמצעות בדיקת דם (בתאי דם אדומים ולא בסרום הדם). נטילת אבץ לתקופה של מעל לחודשיים דורשת ניטור רמות נחושת בדם ובדיקת היחס בין רמות האבץ לרמות הנחושת בדם.

ניתן להעלות את רמות הסרוטונין על ידי נטילת (בהתאמה לתוצאות בדיקות מעבדה) חומצה אסקורבית, חומצה פולית, ויטמיני B, טריפטופן (המצוי במזונות כגון עוף, חלב, חסה, ביצים, שיבולת שועל) ומגנזיום.

למידע נוסף ומקיף אודות אכילה בררנית לחץ כאן:

מאמרים נוספים:

הבהרה משפטית – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

מרכז C.A.T | אכילה סלקטיבית – אוטיזם
Nutrition & healthy eating habits for kids concept. Children do not like to eat vegetables. Little cute kid half race girl refuse to eat healthy vegetables.