אחד התסמינים המאפיין ילדים על עם אוטיזם הינו חרדה חברתית, פחדים לא רציונליים מבעלי חיים, מחושך ומהלא נודע התנהגות זו עלולה להיות מלווה בצעקות, בבכי ובניסיון להימנע מקירבה למקור הפחד. חרדה חברתית ופחדים עלולים לנבוע מרמות נמוכות של הנוירוטרנסמיטור סרוטונין (האחראי על תחושת מצב הרוח) ומרמות נמוכות של הנוירוטנסמיטור גאבא (האחראי לתחושת הרגיעה), כאשר נגביר את ייצור הסרוטונין בגופנו נוכל לסייע בהפחתת תחושת החרדה החברתית.

הסימפטומים הגופניים של חרדה חברתית משתנים מאדם לאדם וכוללים מחשבות ותחושות כי משהו נוראי עומד להתרחש, המחשבה חוזרת על עצמה שוב ושוב, לעיתים נלווית לה תחושת קוצר נשימה, צמרמורות קור, מחשבות שליליות, טורדניות, עלפון, דופק לב מהיר, הזעה, תחושת חום, סחרחורת והימנעות מביצוע פעולות היוצרת כמעין "מעגל רשע" של תחושות פיזיולוגיות, התנהגותיות וקוגניטיביות המעצימות זו את זו. מחשבות שליליות גורמות להגברה של תסמינים התנהגותיים ולהיפך.

מכאן עולה השאלה מדוע ילדים עם אוטיזם חשים חרדה חברתית ומהו הקשר האפשרי לרמות נמוכות של הנוירוטרנסמיטור סרוטונין?

כאמור, חרדה חברתית אצל ילדים עם אוטיזם עלולה להגרם כתוצאה ממחסור בנוירוטנסמיטור סרוטונין.

סיבות למחסור בסרוטונין:

 1. תזונה דלה בחומצת האמינו טריפטופאן הנובעת מאכילה בררנית הכוללת בעיקר פחמימות פשוטות וסוכרים.
 2. מתח נפשי שהינו אחד מתסמיני הלקות יוצר רמות גבוהות של קורטיזול המגבירות את פעילות האנזימים אשר מפרקים טריפטופאן, באופן בו לא מיוצר סרוטונין במוח.
 3. גורמי דלקת כאלרגיות למזון, זיהומים, רעלים ותזונה עשירה בסוכר. במצב דלקתי מופרשים ציטוקינים (מולקולות מתווכות דלקת) הממריצות את פעולת האנזימים IDO ו TDO לפרק טריפטופאן.
 4. מחסור ב pyridoxal 5 phosphate המהווה פרקרסור לסרוטונין. המוביל למחסור בייצור סרוטונין.
 5. מחסור במינרל מגנזיום המהווה קופקטור בתהליך ייצור של הנוירוטרנסמיטור סרוטונין ומסייע בהפעלת האנזימים הנחוצים לייצור סרוטונין ודופמין.

אפשר ורצוי למנוע את תחושת החרדה החברתית בקרב ילדים עם אוטיזם בפעולות שונות בתחום התזונה, תוספי התזונה וצמחי המרפא אשר יסייעו להעלאת רמות הנוירוטרנסמיטור סרוטונין:

המלצות תזונה להגברת ייצור סרוטונין:

במצבי חרדה חברתית מומלץ לשנות את התזונה ולצרוך או להימנע מהמזונות הבאים:

 1. הפחתת רמות הסוכר בתזונה.
 2. הימנעות מקפאין (המצוי במזונות רבים).
 3. אכילת מזונות עשירים בטריפטופאן כעוף, גבינה, טונה, ביצים, אגוזים, חלב וחסה.

תוספי תזונה המפחיתים חרדה חברתית:

קיימים מספר תוספי תזונה אשר יש ביכולתם לסייע בהפחתת תחושת החרדה החברתית:

 1. נטילת pyridoxal 5 phosphate (במידה וקיים חסר) יסייע לפעילות האנזים אשר ממיר את חומצת האמינו טריפטופאן לסרוטונין.
 2. נטילת מגנזיום לפני השינה (כאשר קיים חסר בתאי דם אדומים) יסייע לייצור סרוטונין.
 3. נטילת חומרי גלם לייצור סרוטונין כחומצה פולית, אסקורבית ואבץ במידה וקיים חוסר.

צמחי מרפא להפחתת חרדה חברתית:

גם לצמחי מרפא קיים תפקיד חשוב בהפחתת תחושת החרדה החברתית. צמחי המרפא מסייעים בהפחתת חרדות בשל הדמיון המבני של חומרים פעילים בצמחים כספונינים סטרואידלים וטריטרפנואידים להורמוני בלוטת האדרנל באופן התומך בבלוטה ומאזן אותה. רכיבים אלו משמשים כמשוב שלילי לבלוטה וגורמים להפחתת יצירת הורמוני לחץ כקורטיזול.

 1. ולריאן.
 2. מליסה.
 3. פסיפלורה.
 4. כשות.
 5. צמחי מרפא אדפטוגניים לטיפול במצבי לחץ כרוני וחרדות.

צמחי מרפא מסייעים בהפחתת חרדות בשל הדמיון המבני של חומרים פעילים בצמחים כספונינים סטרואידלים וטריטרפנואידים להורמוני בלוטת האדרנל באופן התומך בבלוטה ומאזן אותה.

רכיבים אלו משמשים כמשוב שלילי לבלוטה וגורמים להפחתת יצירת הורמוני לחץ כקורטיזול.

מומלץ לבדוק באם קיים חסר ברמות סרוטונין באמצעות בדיקת מעבדה מתאימה.

מדדי חוסר בסרוטונין:

 • חומצה קינולינית הינה סמן לדלקת ונוירוטוקסיות – חומצה אורגנית הינה נגזרת של חומצה אמינית טריפטופן העלולה להיות רעילה עצבית ברמות גבוהות ולעורר את תאי העצב באופן בו התאים ימותו.
 • היחס בין חומצה קינולינית ו- 5 HIAA (חומצה 5 הידרוקסיאינדולאצטית) הינו סמן לדלקתיות נוירוטוקסית.

לסיכום: חשוב להבין ללבם של הילדים ובמיוחד כאשר החרדות בקרב ילדים הלוקים באוטיזם אינן יכולות להתבטא באופן וורבלי וניכרות על פניהם.

בטיפול יעיל בחרדה חברתית נבחן ראשית את רמות הסרוטונין ומה הוא החסר שקיים. הדרך הנכונה לעשות כן היא באמצעות בדיקת חומצות אורגניות בשתן. אחד הדרכים לבחון את רמות הסרוטונין היא בחינת המטבוליט hydroxyacetic acid 5, כאשר רמות נמוכות שלו מצביעות על קשר ישיר לחסר של סרוטונין במח. כמו כן נבחן את רמות הנוירוטירנסמיטור גאבא.

הבהרה משפטית – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

 

Tali Angor - טלי אנגוראודות: טלי אנגור – רוקחת מורשה, רישיון משרד הבריאות מספר 3-80685, בוגרת בית הספר לרוקחות באוניברסיטה העברית בירושלים, בעלת תואר בכימיה תרופתית, המגמה לכימיה, אוניברסיטת בר אילן, בוגרת לימודי תעודה בתחום האוטיזם במכללת לוינסקי לחינוך "התמחות באוטיזם בגישה אינטגרטיבית", בוגרת לימודי תעודה באוניברסיטת בן גוריון "תוספי תזונה כחלק מייעוץ קליני משולב", בוגרת לימודי תעודה באוניברסיטה העברית בירושלים "היבטים בפסיכיאטריה ונוירולוגיה כולל היבטים בחקר המוח וייעוץ תרופתי", בוגרת לימודי תעודה באוניברסיטה העברית בירושלים "סכרת יעוץ וטיפול תרופתי", לשעבר חברת מועצה בארגון הרוקחות בישראל, לשעבר מנהלת ועדת פארמה קלאב בארגון הרוקחות.

 

ילדים המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי סובלים לעיתים קרובות מלחץ נפשי גבוה, חרדות ופחדים מבעלי חיים, מעליות, ממקומות סגורים ועוד. 

מדוע פחדים וחרדות אלו הינן מנת חלקם של הילדים? מהו ההסבר הביו כימי להתנהגות זו? ובכן במצב תקין, לקראת שעות הערב גוף האדם מפחית את ייצור הנוירוטרנסמיטור אדרנלין ומעלה את ייצור המוליך העצבי המעכב גאבא.

בנוסף עולות רמות הנוירוטרנסמיטורים סרוטונין ומלטונין המסייעים לתחושת רגיעה ולשינה שלווה. כאשר אנו נתונים למצבי לחץ וחרדה וכחלק ממנגנון ההגנה הטבעי של הגוף מואץ שחרור הנוירוטרנסמיטור אדרנלין והורמון הקורטיזול המפחיתים את רמות הנוירוטרנסמיטורים סרוטונין וגאבא.

כאשר רמות המוליכים העצביים גאבא וסרוטונין נמוכות אנו חשים תחושה של חרדה, לחץ, דכדוך וקושי ביכולת להירדם.

כדי לבדוק האם קיים מחסור במוליך העצבי סרוטונין יש לאתר את קיומו של המטבוליט hydroxyindoleacetic acid 5 באמצעות בדיקת שתן לחומצות אורגניות.

העלאת המוליך העצבי סרוטונין בגוף יכולה להיעשות באמצעות אספקת אבני הבניין הנדרשים לסינתזה ובאמצעות קו פקטורים המאיצים את תהליך הסינתזה.

לסיכום, איתור בעיות מטבוליות וחוסרים תזונתיים באמצעות ניתוח בדיקות מעבדה מתקדמות הם מפתח להפחתת פחדים וחרדות לא רציונליות בקרב אותם ילדים.

קראו עוד:

כיצד ניתן לטפל ב'קשר עין לא רציף?

הבהרה – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד ואינו מחליף ייעוץ רפואי או טיפול תרופתי או לטיפול המבוצע על ידי מטפל או רופא או מהווה המלצה לצורך טיפול פרטני.

 

Tali Angor - טלי אנגוראודות: טלי אנגור – רוקחת מורשה, רישיון משרד הבריאות מספר 3-80685, בוגרת בית הספר לרוקחות באוניברסיטה העברית בירושלים, בעלת תואר בכימיה תרופתית, המגמה לכימיה, אוניברסיטת בר אילן, בוגרת לימודי תעודה בתחום האוטיזם במכללת לוינסקי לחינוך "התמחות באוטיזם בגישה אינטגרטיבית", בוגרת לימודי תעודה באוניברסיטת בן גוריון "תוספי תזונה כחלק מייעוץ קליני משולב", בוגרת לימודי תעודה באוניברסיטה העברית בירושלים "היבטים בפסיכיאטריה ונוירולוגיה כולל היבטים בחקר המוח וייעוץ תרופתי", בוגרת לימודי תעודה באוניברסיטה העברית בירושלים "סכרת יעוץ וטיפול תרופתי", לשעבר חברת מועצה בארגון הרוקחות בישראל, לשעבר מנהלת ועדת פארמה קלאב בארגון הרוקחות.

 

מרכז C.A.T | פחדים וחרדה חברתית – אוטיזם