מאת: טלי אנגור 19.02.2016

ילדים המאובחנים עם אוטיזם סובלים לעיתים קרובות מחרדה חברתית ופחדים לא רציונליים. התנהגות זו עלולה להיות מלווה בצעקות, בבכי ובניסיון להימנע מקירבה למקור הפחד. חרדה חברתית ופחדים עלולים לנבוע מרמות נמוכות של הנוירוטרנסמיטור סרוטונין (האחראי על תחושת מצב הרוח) ומרמות נמוכות של הנוירוטנסמיטור גאבא (האחראי לתחושת הרגיעה), מכן כי כאשר נגביר את ייצור הסרוטונין בגופנו נוכל לסייע בהפחתת תחושת החרדה החברתית.

הסימפטומים הגופניים של חרדה חברתית משתנים מאדם לאדם וכוללים בין השאר מחשבות ותחושות כי "משהו נוראי עומד להתרחש", המחשבה חוזרת על עצמה שוב ושוב, לעיתים נלוות לה תחושות קוצר נשימה, צמרמורות קור, מחשבות שליליות וטורדניות, עלפון, דופק לב מהיר, הזעה, תחושת חום, סחרחורת וחוסר יכולת לבצע פעולות.

תהליך זה יוצר כמעין "מעגל רשע" של תחושות פיזיולוגיות, התנהגותיות וקוגניטיביות המעצימות זו את זו ומובילות להגברה של תסמינים התנהגותיים ולהיפך.

מכאן עולה השאלה מדוע נוצרת חרדה חברתית ומהו הקשר האפשרי לרמות נמוכות של הנוירוטרנסמיטור סרוטונין?

סיבות למחסור בסרוטונין:

 1. תזונה דלה בחומצת האמינו טריפטופאן הנובעת מאכילה בררנית הכוללת בעיקר פחמימות פשוטות וסוכרים.
 2. מתח נפשי (שהינו אחד מתסמיני הלקות) אשר יוצר רמות גבוהות של קורטיזול המגבירות את פעילות האנזימים אשר מפרקים טריפטופאן, באופן בו לא מיוצר סרוטונין במוח.
 3. גורמי דלקת כאלרגיות למזון, זיהומים, רעלים ותזונה עשירה בסוכר. במצב דלקתי מופרשים ציטוקינים (מולקולות מתווכות דלקת) הממריצות את פעולת האנזימים IDO ו TDO לפרק טריפטופאן.
 4. מחסור במינרל מגנזיום המהווה קופקטור בתהליך ייצור של הנוירוטרנסמיטור סרוטונין ומסייע בהפעלת האנזימים הנחוצים לייצור סרוטונין ודופמין.

אפשר ורצוי למנוע את תחושת החרדה החברתית בקרב ילדים עם אוטיזם באמצעות נטילת תוספי התזונה וצמחי המרפא אשר יסייעו להעלאת רמות הנוירוטרנסמיטור סרוטונין:

המלצות תזונה להגברת ייצור סרוטונין:

במצבי חרדה חברתית מומלץ לשנות את התזונה ולצרוך או להימנע מהמזונות הבאים:

 1. הפחתת רמות הסוכר בתזונה.
 2. הימנעות מקפאין (המצוי במזונות רבים).
 3. אכילת מזונות עשירים בטריפטופאן כעוף, גבינה, טונה, ביצים, אגוזים, חלב וחסה.

תוספי תזונה המסייעים בהפחתת חרדה חברתית:

 1. נטילת מגנזיום לפני השינה (כאשר קיים חסר בתאי דם אדומים).
 2. נטילת חומרי גלם לייצור סרוטונין כחומצה פולית, אסקורבית ואבץ.

נטילת תוספי תזונה תתבצע רק בהתאמה לתוצאות בדיקות מעבדה ובהתאמה אישית.

צמחי מרפא:

לצמחי מרפא תפקיד חשוב בהפחתת תחושת החרדה החברתית.

צמחי המרפא הבאים מסייעים בהפחתת תחושת חרדה בשל הדמיון המבני של חומרים פעילים בצמחים כספונינים סטרואידלים וטריטרפנואידים להורמוני בלוטת האדרנל באופן התומך בבלוטה ומאזן אותה.

 1. ולריאן.
 2. מליסה.
 3. פסיפלורה.
 4. כשות.
 5. צמחי מרפא אדפטוגניים לטיפול במצבי לחץ כרוני וחרדות.

נטילת צמחי מרפא תתבצע רק בהתאמה לתוצאות בדיקת מעבדה מתאימה.

לסיכום: חשוב להבין ילדים ובמיוחד כאשר החרדות בקרב ילדים הלוקים באוטיזם אינן באות לידי ביטוי וורבלי וניכרות על פניהם.

הבהרה משפטית – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

 

Tali Angor - טלי אנגוראודות: טלי אנגור – רוקחת מורשה, בוגרת בית הספר לרוקחות באוניברסיטה העברית בירושלים, בעלת תואר בכימיה תרופתית, המגמה לכימיה, אוניברסיטת בר אילן, בוגרת לימודי תעודה בתחום האוטיזם במכללת לוינסקי לחינוך "התמחות באוטיזם בגישה אינטגרטיבית", בוגרת לימודי תעודה באוניברסיטת בן גוריון "תוספי תזונה כחלק מייעוץ קליני משולב", בוגרת לימודי תעודה באוניברסיטה העברית בירושלים "היבטים בפסיכיאטריה ונוירולוגיה כולל היבטים בחקר המוח וייעוץ תרופתי", בוגרת לימודי תעודה באוניברסיטה העברית בירושלים "סכרת יעוץ וטיפול תרופתי", לשעבר חברת מועצה בארגון הרוקחות בישראל, לשעבר מנהלת ועדת פארמה קלאב בארגון הרוקחות.

מרכז C.A.T | פחדים וחרדה חברתית