מהו Customized Autism Treatment?

מרכז C.A.T מיישם גישה טיפול מתחום הרפואה המשלימה – Complementary Medicine.
מטרת הטיפול הינה לנסות להפחית משמעותית תסמיני אוטיזם באמצעות הבנת תסמיני אוטיזם המושפעים או מוחמרים כתוצאה מחוסרים תזונתיים בויטמינים ומינרלים.

הניסיון שהצטבר בעבודתנו מלמד כי השלמה מושכלת של חוסרים תזונתיים בקרב ילדים על הרצף מובילה למשוב חיובי מהורי הילדים ביחס לשיפור קוגנטיביים ולהפחתה משמעותית בתסמיני אוטיזם שכיחים כחרדות, בעיות שינה, התבודדויות, קבעונות, התקפי זעם, בררנות באכילה, אובססיות ומגוון רחב של תסמיני אוטיזם נוספים.

מדוע מתגלים חוסרים תזונתיים משמעותיים אצל ילדים המאובחנים עם אוטיזם?

ילדים המאובחנים על הרצף נוטים לאכילה בררנית המבוססת בעיקר על פחמימות פשוטות וסוכרים. בנוסף, יתכנו במקרים נוספים גם בעיות ספיגה, כלומר מצב בו הגוף אינו מצליח לספוג באופן אופטימלי את הנוטריאנטים מהתזונה.

הימנעות מצריכת מזונות בריאים בנוסף או במקביל לבעיות ספיגה לאורך זמן יובילו בהכרח לחוסרים תזונתיים משמעותיים בנוטריאנטים  כדוגמת ויטמינים ומינרלים.

כיצד חוסרים תזונתיים מתמשכים בנוטריאנטים (ויטמינים ומינרלים) גורמים לתסמינים התנהגותיים כעיכוב שפתי, חוסר הבנת סיטואציות חברתיות ועוד?

המקרה החקוק בתודעה הציבורית הישראלית בו כתוצאה מחוסרים תזונתיים נגרמו נזקים קשים לילדים בריאים, התרחש בישראל לפני כשני עשורים בשנת 2003 ומוכר עד היום בכינוי "פרשת רמדיה".

תחילתה של הפרשה באשפוז מקביל של מספר רב של פעוטות, ללא כל בעיות בריאותיות קודמות, בבתי חולים שונים בשל עיכובים התנהגותיים משמעותיים.

מצבם של חלק מהפעוטות הדרדר תוך זמן קצר לכדי תרדמת, פיגור, אפילפסיה ואף מוות.

בירור שנערך העלה כי כל הפעוטות צרכו תרכובת מזון בשם "רמדיה סופר פורמולה צמחית" אשר בניגוד לנדרש לא הוסף לה נוטריאנט בשם תיאמין (ויטמין B1). 

ואכן, תוצאות בדיקות הדם שנערכו לפעוטות הצביעו על מחסור חמור בויטמין B1 המשמש כקו-פקטור בייצור של מוליכים עצביים, מסייע בייצור המיאלין וחיוני לתהליך ייצור המוליך העצבי אצטיל כוֹלין.

מיד עם השלמת הויטמין בקרב הפעוטות החל שיפור במצבם וחלה הפחתה מהירה בתסמינים החיצוניים מהם סבלו.

למרבה הצער, המחסור המתמשך בויטמין B1 גרם בקרב ילדים אחרים לעיכובים התפתחותיים קשים כהתקפי אפילפסיה, פיגור ואף מוות.

פרשת רמדיה היא עדות כואבת אך חשובה לקשר ההדוק שבין מחסור בנוטריאנטים בשל הימנעות מצריכת מזונות מסוימים לבין תסמינים התנהגותיים משמעותיים.

alternatives to aba therapy
טלי אנגור מחיר
autism supplements

תהליך הטיפול

מטרתו של טיפול C.A.T הינה לנסות להפחית תסמיני אוטיזם התנהגותיים חיצוניים באמצעות השלמה מדויקת וספציפית של חוסרים תזונתיים בהתאם לתוצאות בדיקות מעבדה.

הטיפול נמשך חמישה חודשים ובמהלך שלושת החודשים הראשונים מתבצע ליווי טלפוני פרטני הכולל קבלת משוב מההורים.

בנוסף, מתקיימות לאורך תקופה זו פגישות פרונטליות במטרה לאפשר מעקב צמוד ובחינת השגת המטרות שהוצבו לאורך התקדמות הטיפול.

במסגרת הפגישה הראשונה מתקיים תשאול מקיף אודות סיפור המקרה.

מטרת הפגישה הינה ללמוד ממקור ראשון על הקשיים הקיימים. בסיומה יימסר שאלון הכולל עשרות שאלות הרלוונטיות לתסמיני האוטיזם של המטופל, אורח חייו, התנהגותו והרגליו.

מטרת השאלון להרחיב את תמונת המידע בנוגע ליחס המטופל לסביבה, אופן ביטוי רגשות, "טקסים חזרתיים", סוגי פעילויות מוטוריות, מעגלי תקשורת, התקפי זעם, קיום או אי קיום של פגיעה עצמית או פגיעה באחרים, בעיות קשב וריכוז, קשר עין, סוג מגוון המזונות הנצרך, בעיות במערכת העיכול, רגישויות, אלרגיות, התאמה בין סוג הרגש להתנהגות, רגישות מופחתת לכאב, נפנופי ידיים, הליכה במעגלים, הליכה על קצות האצבעות, יכולת הבנת סכנות, קיבעונות התנהגותיים, הרגלי תזונה, בעיות בעיבוד החושי, בעיות שינה, מקרי ניתוק ובהייה, בעיות בעיבוד החושי ועוד.

בהתאמה למידע המתקבל במסגרת הפגישה הראשונה יומלץ על ביצוע בדיקות מעבדה באופן עצמאי באמצעות קופת החולים או מעבדות פרטיות.

כ 10 ימים לאחר קבלת תוצאות בדיקות המעבדה יימסרו המלצות להשלמת חוסרים בויטמינים, חומצות אמינו ומינרלים בשילובים סנרגיסטים ובהתאמה אישית לתוצאות הבדיקות.

ממועד תחילת התיסוף יתחיל מעגל קשר קבוע עם הורי הילד לצורך בחינת היענות (compliance) ותיעוד הפחתת התסמינים.

סיכום הביניים נערך לאחר שלושה חודשי טיפול.

מהניסיון המצטבר עולה כי בדרך כלל תוך תקופה של שלושה חודשים נצפית על ידי ההורים הפחתה משמעותית בתסמיני האוטיזם ושיפור בהבנה, בקוגניציה ובתפקוד הכללי.

מטרת הפגישה הינה קבלת משוב בלתי אמצעי אודות תוצאות הטיפול הראשוניות, תסמיני האוטיזם שפחתו והשינויים שהושגו.

לאחר חמישה חודשים תתבצע שיחת סיכום במטרה לבחון את השינויים שחלו והתסמינים שפחתו.

*הבהרה – המידע המופיע באתר מיועד להרחבת ההבנה הכללית ואינו תחליף לייעוץ רפואי.