מאת: טלי אנגור – רוקחת וכימאית | פורסם 25/08/19

 

חלק מהילדים המאובחנים על הרצף מעדיפים להתבודד, ולשחק עם עצמם או עם חפצים.

על פי ה DSM5 המהדורה החמישית של ספר האבחנות הפסיכיאטריות האמריקאי Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, התבודדות הינה אחד הקריטריונים הנבחנים במסגרת אבחון הלקות אוטיזם. וכמוגדר "חוסרים מתמשכים בתקשורת החברתית ובאינטראקציה החברתית בהקשרים רבים…".

התבודדות בקרב ילדים המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי

כיצד חוסר איזון ברמות הנוירוטרנסמיטור סרוטונין קשורות לתסמין ההתנהגותי התבודדות?

סרוטונין הוא מוליך עצבי מקבוצת המונואמיניים, חוסר איזון ברמות סרוטונין מוביל להתפתחותן של בעיות וביניהן התבודדות והסתגרות. בנוסף, חוסר איזון ברמות של סרוטונין גורם להפרעות שינה, כמיהה למזון מתוק, פחמימות פשוטות, חוסר תאבון או אכילת יתר, קיבעונות ואובססיות.

סיבות אפשריות להיווצרות חוסר איזון ברמות הנוירוטרנסמיטור סרוטונין.

 1. תזונה דלה בטריפטופן המהווה את החומצה האמינית העיקרית שממנה נוצר סרוטונין. טריפטופן מצוי בדגים, עוף, גבינה, ביצים, אגוזים, שיבולת שועל וחלב. מעת וילדים המאובחנים על הרצף נוטים לאכילה סלקטיבית הרי כי קיים מחסור במזונות אילו.
 2. תזונה עשירה בסוכרים ופחמימות פשוטות המפחיתה את רמות הסרוטונין.
 3. מתח נפשי גבוה המלווה בעליה ברמות של קורטיזול המגבירות את פעילות האנזימים המפרקים את טריפטופן ופועל מכך פוחת ייצור סרוטונין במוח.
 4. דלקות כתוצאה מאלרגיות למזון, זיהומים, ותזונה עשירה בסוכר אשר גורמת להיווצרות מתווכי דלקת, ציטוקינים המפרקים טריפטופן ומעודדים יצור גלוטמאט.
 5. ייצור מופחת של סרוטונין כתוצאה מנטייה גנטית.
 6. מחסור במגנזיום המהווה קו פקטור בייצור סרוטונין. 

כיצד ניתן לווסת את רמות הסרוטונין?

 1. הפחתת צריכת הסוכר בתזונה.
 2. טיפול באלרגיות למזון.
 3. נטילת תוספי תזונה כפירידוקסל-5-פוספאט וחומצה פולית (במקרה וקיים מחסור).
 4. נטילת מגנזיום (במקרה וקיים מחסור).
 5. נטילת אומגה 3 ממקור ימי, בשילוב ויטמין D.
 6. צריכת צמחי מרפא אדפטוגנים (כגון רודיולה וסנטלה).

לסיכום: תסמינים התנהגותיים כהתבודדות, אובססיות, בעיות שינה, כמיהה למתוקים ותנועות סטריאוטיפיות כחלק מתסמיני אוטיזם מושפעים מחוסר איזון ברמות הנוירוטרנסמיטור סרוטונין.

קראו עוד:

הבהרה משפטית – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.

 

Tali Angor - טלי אנגוראודות: טלי אנגור – רוקחת מורשית החל משנת 2007 (מ.ר 3-80685) בוגרת בית הספר לרוקחות באוניברסיטה העברית בירושלים, בעלת תואר בכימיה תרופתית, המגמה לכימיה, אוניברסיטת בר אילן, בוגרת לימודי תעודה בתחום האוטיזם במכללת לוינסקי לחינוך "התמחות באוטיזם בגישה אינטגרטיבית", בוגרת לימודי תעודה באוניברסיטת בן גוריון "תוספי תזונה כחלק מייעוץ קליני משולב", בוגרת לימודי תעודה באוניברסיטה העברית בירושלים "היבטים בפסיכיאטריה ונוירולוגיה כולל היבטים בחקר המוח וייעוץ תרופתי", בוגרת לימודי תעודה באוניברסיטה העברית בירושלים "סכרת יעוץ וטיפול תרופתי", לשעבר חברת מועצה בארגון הרוקחות בישראל, לשעבר מנהלת ועדת פארמה קלאב בארגון הרוקחות.

מרכז C.A.T | התבודדות – אוטיזם
ילדים על הספקטרום נוהגים להתבודד, לשחק עם עצמם או עם חפצים אך לא עם בני גילם. על פי עקרונות ה DSM5 התבודדות הינה אחד הקריטריונים לאבחון אוטיזם. וכמוגדר "חוסרים מתמשכים בתקשורת החברתית ובאינטראקציה החברתית בהקשרים רבים...". נשאלת השאלה מדוע ילדים על הרצף נוהגים להתבודד?