משרד הבריאות קובע כי רמות נמוכות של חומצה פולית בהריון נמצאו קשורות לעליה בשיעור מקרי האוטיזם. הכימאית והרוקחת טלי אנגור, מסבירה אודות חשיבות חומצה פולית.

 מאת: טלי אנגור, רוקחת וכימאית 17.08.2020

הבהרה – סקירה זו אינה קשורה בכל דרך או אופן לטיפול בתסמיני אוטיזם ועניינה הרחבת הידע האישי בלבד

אין בתוכן המופיע להוות תחליף למידע המופץ על ידי משרד הבריאות או תחליף להתייעצות עם רופא או לקריאת המידע ישירות מאתר משרד הבריאות. למען הסר ספק האמור אינו מהווה בכל דרך או אופן המלצה כללית או פרטנית לנטילת חומצה פולית מטעם הרוקחת טלי אנגור.

בשני העשורים האחרונים יותר ויותר ארגוני בריאות ברחבי העולם החלו להכיר ביתרונותיו הבריאותיים של ויטמין  B9 המוכר יותר בקרב הציבור בשם חומצה פולית ומהווה חלק בלתי נפרד מקבוצת ויטמיני B. למעשה גם בישראל ניתנה המלצת לנטילת חומצה פולית לנשים בגיל הפריון על ידי משרד הבריאות. טלי אנגור סוקרת במאמר זה את חשיבותה של החומצה הפולית.

תפקידה העיקרי של חומצה פולית הינו השתתפות בתהליכי ייצור תוך-תאים, כלומר תפקוד גוף האדם דורש את קיומו של פולאט (חומצה פולית) לצורך תהליך הסינטזה של DNA ו-RNA, למתילציה של DNA, לקיום תקין של תהליכים מטבוליים של חלוקת התאים ולגדילה בקרב ילדים ותינוקות.

מחקרים רבים מצאו קשר בין נטילת חומצה פולית להפחתה של מומים מולדים, הפחתה של הסיכון לחלות במחלות לב, מחלות סרטניות, אוסטאופורוזיס ושבץ מוחי.

משרד הבריאות אף מציין כי אחד הגורמים בהריון שנמצאו קשורים לעליה בשיעור האוטיזם לעמדת משרד הבריאות, הינה רמות נמוכות או אי נטילה או נטילה של מינון נמוך של חומצה פולית הנדרשת לשם התפתחות תקינה של מערכת העצבים המרכזית.

הפרשה וספיגה של חומצה פולית

ניתן לצרוך חומצה פולית הן מהמזון והן באמצעות תוספי תזונה, יתרונה המרכזי של חומצה פולית בדמות תוסף תזונה הינה בהיותה מקיימת ספיגה מיטבית בגוף. בכדי לשפר את יכולת הגוף לספוג חומצה פולית מומלץ ליטול אותה כאשר הקיבה ריקה.

מכאן כי צריכת חומצה פולית באמצעות המזון תוביל לאחוזי ספיגה נמוכים בשל שהספיגה והפירוק של החומצה תלויים בקיומם של אנזימים שונים לרבות בקיומו בגוף של ויטמין B3 וויטמין C.

חוזר 1/2018 כפי שפורסם על ידי משרד הבריאות.

על פי חוזר 1/2018 שפורסם על ידי משרד הבריאות ב 26.06.2018 אשר מטרתו להרחיב וליידע אודות ההמלצות לנטילת חומצה פולית בקרב נשים בגיל הפוריות, נטילת חומצה פולית מסייעת להפחתת סיכון לקיומם של מומים מולדים בתעלה העצבית, על פי החוזר של משרד הבריאות קיימת בנוסף המלצה עבור נשים הנמצאות בגיל הפוריות ואשר אינן נמצאות בסיכון מוגבר לקיומו של הריון עם עובר עם מום פתוח בתעלה העצבית ליטול חומצה פולית במינונים כמפורט בחוזר, כך גם ממליץ משרד הבריאות ליידע נשים בגיל הפוריות אודות החשיבות של נטילת חומצה פולית. משרד הבריאות אף ממליץ על נטילת חומצה פולית בעבור נשים העשויות להרות ובמיוחד בתקופה של חודש לפני הכניסה להיריון ובמהלך שלושת החודשים הראשונים.

המלצת משרד הבריאות כוללת התייחסות לנטילת חומצה פולית במהלך ההיריון לשם התפתחות תקינה של העובר ובמטרה למנוע מצבים של אנמיה בקרב נשים הרות. מכיוון שחלק ניכר ממקרי הכניסה להריון אינם מתוכננים הרי כי קיימת המלצתה משרד הבריאות ליטול חומצה פולית במהלך גיל הפוריות.

הנחיות משרד הבריאות ומידע מאת טלי אנגור

בפרסום נוסף מציין משרד הבריאות כי ממידע שנצבר במחקרים בין לאומיים, נטילת חומצה פולית בחודשים הקודמים לכניסה להריון ובמהלך מספר החודשים בתחילת ההריון עשויה לצמצם באופן ניכר את הסיכון להתרחשות של מומים בתעלה העצבית. עוד מוסבר במידע המובא על ידי משרד הבריאות כי כאשר חומצה פולית מגיעה מהמזון הנצרך הרי כי רק כ 50% ממנה נספג וכי אכסון ובישול פוגעים אף הם בחומצה הפולית, זאת לעומת צריכת חומצת פולית כתוסף תזונה.

על פי משרד הבריאות, צריכת חומצה פולית באמצעות תוסף תזונה מסייעת לספיגה של כמעט 100% ומשכך מהווה את הדרך היעילה ביותר להעלאת רמתה בגוף.

משרד הבריאות וטלי אנגור
משרד הבריאות טלי אנגור

היכן ניתן למצוא חומצה פולית במזון.

צריכת חומצה פולית ממקורות מן הצומח:

חומצה פולית מצויה בכרוב, פטרוזיליה, כרובית, ברוקולי מבושל, בירקות עלים ירוקים, בשעועית, בפירות הדר, אספרגוס, סלק מבושל, תרד מבושל, דגנים מלאים, תפוחי אדמה, אגוזים, אפונה, אגוזים וזרעים, דלורית, סלרי, כרוב ניצנים, אפונה, עירית, בטטה וסלק.

היכן ניתן למצוא חומצה פולית ממקורות מן החי:

חומצה פולית מצויה בבשר, חלמון ביצה, איברים פנימיים ודגים.

טלי אנגור משרד הבריאות חומצה פולית
טלי אנגור: חשיבות צריכת חומצה פולית

חשיבות צריכת חומצה פולית בקרב ילדים:

צריכת חומצה פולית, על פי המינונים המתאימים לגיל הילד, תסייע בתפקוד תקין של מערכת העיכול ובמניעת שלשולים ועצירויות (וזאת בשל היותה של חומצה פולית ממלאת תפקיד משמעותי בחלוקת תאי אפיטל). בנוסף לכך, חומצה פולית הינה בעלת השפעה על מחזורי השינה במח ורמות תקינות של חומצה פולית יסיעו לשינה ויאפשרו שינה עמוקה ורציפה.

עודף של חומצה פולית-רעילות:

חומצה פולית נחשבת כתוסף מזון בטוח גם בצריכה של מינונים יחסית גבוהים. כאשר מתקיימת צריכה עודפת של חומצה פולית עודפי החומצה מופרשים באמצעות מערכת השתן. על אף האמור אין לצורך חומצה פולית מעבר למינונים המומלצים על ידי משרד הבריאות או הרופא המטפל שכן עודף בחומצה פולית עלול לגרום בין השאר לנוירופתיה, גזים, נפיחות בטנית, אבנים בכליות, להפרעות שינה ולתופעות אלרגיות מסוגים שונים.

קונטרה אינדיקציה בצריכת חומצה פולית:

צריכת חומצה פולית בתוסף עלולה לגרום לחוסר יכולת לאתר בבדיקות מעבדה חוסרים בויטמין B12, משכך מומלץ לנטר את רמות הויטמין לפני תחילת צריכת התוסף.

גורמים העלולים לגרום למחסור בחומצה פולית

הגורם העיקרי בקרב מרבית האנשים למחסור בחומצה פולית הינו תזונה דלה ברכיבים המכילים חומצה פולית, יחד עם זאת מחסור בחומצה פולית עלול אף להיגרם כתוצאה מספיגה לקויה בשל הפרעות במערכת העיכול כדוגמת צליאק או מחלות מעיים אשר פוגעות בתפקוד של דפנות המעיים, בקרב מבוגרים צריכת אלכוהול בעודף תפגע ביכולת הגוף לספוג את החומצה הפולית בתוך מערכת העיכול. בנוסף תרופות מסוימות פוגעות בספיגה של החומצה. בנוסף לכך גם בעיות גנטיות שונות עלולות לפגוע ביכולת הגוף לספוג את החומצה הפולית.

קראו עוד:

הבהרה – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד ואינו מחליף ייעוץ רפואי או טיפול תרופתי או לטיפול המבוצע על ידי מטפל או רופא או מהווה המלצה לצורך טיפול פרטני.


Tali Angor - טלי אנגוראודות: טלי אנגור – רוקחת מורשה, רשיון משרד הבריאות לעסוק ברוקחות החל משנת 2007 (מספר רישיון משרד הבריאות 3-80685), בוגרת בית הספר לרוקחות באוניברסיטה העברית בירושלים, בעלת תואר בכימיה תרופתית, המגמה לכימיה, אוניברסיטת בר אילן, בוגרת לימודי תעודה בתחום האוטיזם במכללת לוינסקי לחינוך "התמחות באוטיזם בגישה אינטגרטיבית", בוגרת לימודי תעודה באוניברסיטת בן גוריון "תוספי תזונה כחלק מייעוץ קליני משולב", בוגרת לימודי תעודה באוניברסיטה העברית בירושלים "היבטים בפסיכיאטריה ונוירולוגיה כולל היבטים בחקר המוח וייעוץ תרופתי", בוגרת לימודי תעודה באוניברסיטה העברית בירושלים "סכרת יעוץ וטיפול תרופתי", לשעבר חברת מועצה בארגון הרוקחות בישראל, לשעבר מנהלת ועדת פארמה קלאב בארגון הרוקחות.

מרכז C.A.T | חומצה פולית – אוטיזם