מאת: טלי אנגור – רוקחת וכימאית | פורסם 16/08/16


אוטיזם – חומצה אוקסלית

"חוסר השקט והמשחק ללא מטרה של בנך נובע בשל היותו על הרצף האוטיסטי" כך תיארה בפני אם לילד המאובחן על הרצף את תשובת רופא הילדים לשאלתה.

בניגוד לעמדה פשטנית זו, חוסר שקט ומשחק ללא מטרה הינם תסמינים העלולים להצביע על רמה גבוהה של חומצה אוקסלית הנובעת משגשוג יתר של פטריות מזיקות במערכת העיכול.

חומצה אוקסלית היא חומצה אורגנית הנגזרת בעיקר מהמקורות הבאים:

  1. תזונה עשירה באוקסלטים כשוקולד, בוטנים, שקדים, אגוזי פקאן, פירות יער, פטרוזיליה, תרד וכרוב.
  2. שגשוג יתר של פטריות מזיקות (אספרגילוס ופניצילים) כולל קנדידה.
  3. בעיות בעיכול שומנים.
  4. מחסור בפירידוקסל פוספט

אולם, צריכת מזונות עתירי חומצה אוקסלית לא בהכרח יגרום להצטברותה כאשר לא קיימות בעיות במערכת העיכול כשיגשוג יתר של פטריות מזיקות, עיכול שומנים ומחסור בסידן. לעומת זאת, כאשר קיימות בעיות מסוג זה הרי כי הן עלולות להוביל להצטברות החומצה האוקסלית ברקמות, במפרקים, במערכת העצבים ובמח. אוקסלטים אף עלולים להפריע למטבוליזם הגלוקוז של מעגל קרבס וכפועל לעכב את ספיגת המינרלים החיוניים לבריאות אופטימלית.

מה הם סימפטומים העלולים להיגרם כתוצאה מהרעלת חומצה אוקסלית?

במקרים בהם החומצה מצטברת במערכת העצבים יתכן ויגרמו מצבי חוסר שקט ובעיות קשב וריכוז. לעומת זאת במקרים בהם החומצה אוקסלית מצטברת בגפיים יתכן ויגרמו כאבים בכפות הרגליים, בכפות הידיים וקשיים מוטוריים.

כיצד ניתן לאתר רמות מוגברות של חומצה אוקסלית?

בדיקת שתן לאיתור חומצות אורגניות מאפשרת איתור כמותי ואיכותי של רמות מוגברות של חומצה אוקסלית. רמות תקינות של חומצה גליצרית וגליקולית מלמדות כי העליה בחומצה האוקסלית אינה קשורה למחלות גנטיות של מטבוליזם האוקסלט ומצביעות על כך שהאוקסלטים גבוהים כתוצאה ממקורות חיצוניים. מדידת רמת האוקסלט בשתן נדרשת אף לצורך איתור היווצרות אבנים בדרכי השתן.

כאשר בודקים רמות אוקסלטים בשתן נהוג לבצע איסוף שתן במשך של יממה בכלי פלסטי המכיל חומצת מלח במטרה למנוע את פירוק אוקסלט. יש להימנע מספר ימים לפני ביצוע הבדיקה מצריכת תות שדה, תרד, אפונה, עגבניות, שוקולד ומשתיית תה וקקאו.

לחצו לקריאת מידע נוסף אודות חומצה אוקסלית

מידע נוסף בנושא אוטיזם ודרכי טיפול:

התקפי זעם – סיבות ודרכי טיפול

האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.


Tali Angor - טלי אנגוראודות: טלי אנגור – רוקחת מורשית החל משנת 2007 (מ.ר 3-80685) בוגרת בית הספר לרוקחות באוניברסיטה העברית בירושלים, בעלת תואר בכימיה תרופתית, המגמה לכימיה, אוניברסיטת בר אילן, בוגרת לימודי תעודה בתחום האוטיזם במכללת לוינסקי לחינוך "התמחות באוטיזם בגישה אינטגרטיבית", בוגרת לימודי תעודה באוניברסיטת בן גוריון "תוספי תזונה כחלק מייעוץ קליני משולב", בוגרת לימודי תעודה באוניברסיטה העברית בירושלים "היבטים בפסיכיאטריה ונוירולוגיה כולל היבטים בחקר המוח וייעוץ תרופתי", בוגרת לימודי תעודה באוניברסיטה העברית בירושלים "סכרת יעוץ וטיפול תרופתי", לשעבר חברת מועצה בארגון הרוקחות בישראל, לשעבר מנהלת ועדת פארמה קלאב בארגון הרוקחות.

 

מרכז C.A.T | חוסר שקט – אוטיזם