מאת: טלי אנגור – רוקחת וכימאית | 26/12/16


אוטיזם וקשר עין לא רציף – תסמינים, דרכי ביטוי וטיפול.

קשר עין מהווה דרך לתקשורת בלתי-מילולית בה שני אנשים מביטים אחד אל עיני השני במהלך אותו הזמן.

קשר עין רציף מתרחש בגיל של מספר חודשים בודדים והופך לדרך התקשורת הראשונית של התינוק עם סביבתו. למעשה תינוקות לומדים כי כאשר הם מסתכלים על אדם מסוים, בדרך כלל הוא יגיב כלפיהם וינסה להבין את רצונם. ככל שאנו גדלים, קשר העין הופך להיות חלק מרכזי בתקשורת הבלתי מילולית ומילולית.

קיום תקשורת בלתי מילולית בסיסית, באמצעות קשר עין, מהווה קושי משמעותי אצל ילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי. על פי ה DSM-5 ספר ההגדרות של הארגון הפסיכיאטרי האמריקאי, קשר עין לא רציף אצל תינוקות וילדים מוגדר כאחד הקריטריונים הבולטים במסגרת בדיקת קיומה של הלקות אוטיזם. כלומר אצל אותם ילדים נבחן קיומו של קשר עין לא רציף, מלא או חלקי עם העדפה לראיה צידית ולא ממוקדת.

קשר עין לא רציף עלול להופיע באופן שונה, בעוצמה ובחומרה משתנה, יחד עם זאת בקרב מרבית הילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי קיים קושי משמעותי ביצירת קשר עין מלא או חלקי.

בקרב חלק מהילדים הקושי מתבטא ביצירת קשר עין חלקי בנוכחות אנשים זרים בלבד ואילו אצל חלק אחר הקושי מתבטא גם בבית בקרבת בני המשפחה. באופן דומה ילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי מתקשים להצביע על חפצים בהם הם מעוניינים.

טיפולים התנהגותיים נוהגים לציין התנהגות זו כמעידה על חוסר הדדיות חברתית הנוסף לקושי בפיתוח יחסי גומלין רגשיים.

מה הן הסיבות העלולות לגרום לקשר עין חלקי?

מעבר להצפה החושית הגורמת לילדים המאובחנים על הרצף לקושי מהותי המהווה מכשול לקיומו של קשר עין, קיימת סיבה ביוכימית להעדר קשר עין או לקשר עין לא רציף והיא הפרעה בחלבוני G השולטים על הסיגנל התאי ואשר חשובים בעבור תפקוד קולטני רטינואידים שהם הבסיס לעיבוד חזותי בריא.

הסיגנל התאי מתייחס ליכולת התאים לתפוס ולהגיב בצורה נכונה בסביבת המיקרו שלהם.אוטיזם קשר עין הפרעת העדר קשר עין זו בשילוב מחסור בויטמין A עלולה לגרום לחוסר ויסות של המערכת החיסונית, לתגובה חיסונית חלשה ולמטבוליזם של שומנים הנחוצים להתפתחות המוח.

מחסור בויטמין A או ספיגה לקויה שלו גורמת להרס במרכז העיבוד החזותי במוח ולמניעת השימוש בראיה לתכנון הנעה חזותית.

מתן ויטמין A כתוסף תזונה, עשוי לסייע לחבר מחדש את הקולטנים הרטינואידיים החיוניים לראיה, לתפיסה החושית, לעיבוד השפה ולתשומת לב.

מכאן כי הצעד הראשון בטיפול במצבי חוסר קשר עין אצל ילדים המאובחנים על הרצף הינו איתור רמות הויטמין בבדיקת מעבדה ושימוש במידת הצורך בויטמין A בצורתו הטבעית במטרה לתקן את חלבוני ה G וליצור מחדש עיבוד חזותי טוב.

מדוע עלול להיווצר מחסור בויטמין A?

1. תזונה דלה בחלבונים ושומנים בשל בררנות באכילה.

2. הפרעות במערכת העיכול כחוסר באנזימי עיכול, חוסר ביצירת מלחי מרה, הפרשתם למעי, שלשול כרוני, צליאק ומחלות מעי דלקתיות.

3. מחסור באבץ הגורם לירידה בפעילות האנזים המשחרר רטינול מצורת האחסון שלו.

4. מחסור במינרל אבץ הנדרש לפעילות האנזים המחמצן רטינול לרטינאל.

5. חוסר בברזל העלול לגרום להפרעות במטבוליזם של ויטמין A ולהחמיר אנמיה הנגרמת ממחסור בברזל.

6.הפרעות בתפקוד הלבלב יגרמו להפרשה לא תקינה של אנזימי עיכול הנדרשים לתהליך הפירוק והספיגה של ויטמין A.

כיצד ניתן לאתר מחסור בויטמין A?

בדיקת דם בסרום תאתר מחסור בויטמין A, רמות רטינול בנסיוב הנמוכות מ 10 מיקרוגרם לדציליטר מבטאות מחסור חריף בויטמין והתרוקנות מאגריו בכבד.

אוטיזם קשר עין – השלמת מאגרי ויטמין A.

קיימים שני מקורות עיקריים לרכישת ויטמין A מהחי ומהצומח.

השלמת ויטמין A ממקור צמחי:

ניתן למצוא ויטמין A בירקות ובפירות ממשפחת הבטא-קרוטן אשר לאחר ספיגתם מומרים לרטינול (צורת הכוהל של ויטמין A). מזונות אילו כוללים בטטה מבושלת, עלי חרדל, גזר, דלורית מבושלת, תרד מבושל, פטרוזיליה, שמיר, דלעת, חסה סגולה, כוסברה, בזיליקום, אירית, מלון, ופלפל אדום.

השלמת ויטמין A מהחי:

ניתן למצוא ויטמין A בשמן דגים, כבד בקר, כבד עוף, גבינה שמנה וחמאה.

בטא קרוטן נספג פחות טוב במעי מאשר רטיניל פלמיטאט המהווה פרקסור לרטינול המתקבל מן החי ממוצרים ככבד, חלמון ביצה, שמן דגים, חלב וחמאה. מכאן כי פירות וירקות יעילים פחות כמקור לויטמין A.

השלמת חוסר בויטמין A באמצעות תוסף תזונה חייב להיעשות בזהירות רבה, באופן מושכל ומבוקר, בהנחיית מטפל מוסמך ולזמן קצוב בלבד.

נטילת ויטמין A בעודף תגרום לרעילות מעת וספיגת הויטמין במעי מהירה ושיאה מתרחש בין שעתיים ל-6 שעות מעיכול המזון, לעומת זאת פינויו של הויטמין מהגוף איטי.

רעילות מויטמין A עלולה להתבטא בבחילות, הקאות, רגזנות יתר, חוסר תיאבון, ראיה מטושטשת, כאבי ראש, נשירת שיער, כאבי בטן, חולשה, נדודי שינה, התייבשות ממברנות ריריות, חום, אנמיה וטשטוש וכן עלולה להיגרם אובדן של מסת עצם.

לסיכום: העדר קשר עין או קשר עין שאינו רציף בקרב ילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי עלול להגרם כתוצאה ממחסור בויטמין A, תיסוף מושכל לזמן קצוב ובמינונים הנכונים עשוי לסייע.

קראו עוד:

הבהרה – האמור מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד ואינו מחליף ייעוץ רפואי או טיפול תרופתי או טיפול המבוצע על ידי מטפל או רופא או מהווה המלצה לצורך טיפול פרטני.


 

 

מרכז C.A.T | העדר קשר עין – אוטיזם.
מחסור בחומצה רטינואית. ויטמין A נחוץ לראיה ומחסור בו עלול לגרום לקשר עין לא רציף.